Wersja angielskaWersja niemiecka      logo bip epuap icon

Serwis Samorządowy PAP

Europejskie Dni Ptaków 2016 nad zalewem w Jaraczewie Drukuj
czwartek, 06 października 2016

20161001 09Dnia 1 października 2016 roku uczniowie szkoły podstawowej z Wojciechowa oraz gimnazjaliści z Jaraczewa i Cerekwicy wzięli udział w przyrodniczej imprezie zorganizowanej z okazji Europejskich Dni Ptaków. Ideą tej wyjątkowej uroczystości jest rozbudzenie zainteresowania przyrodą oraz zwrócenie uwagi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków przez kontynent europejski z terenów lęgowych na zimowiska.

Opiekę nad 48 uczniami sprawowali nauczyciele i wychowawcy: Dominika Geldner, Liliana Niewdana, Agnieszka Płończak, Robert Majka i Krzysztof Biliński. Przyrodnicze święto swoją obecnością uświetnił pan Bartosz Skrzypczak - ornitolog i przedstawiciel OTOP-u.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.00 w szkole podstawowej w Wojciechowie prezentacją multimedialną dotyczącą idei EDP i ciekawych ptasich gatunków, które można spotkać na zajęciach terenowych. Młodzi ornitolodzy na podstawie znanej bajki i barwnych ilustracji z łatwością odszyfrowali, że bohaterem tegorocznego święta jest kopciuszek - ptak, który posiada charakterystyczny, ruchliwy, rdzawy ogonek. Po grupowym zdjęciu przed szkołą rozpoczęła się wycieczka przyrodnicza. Trasa liczyła około 6 km i wiodła przez park oraz okoliczne łąki i pola, nad zalew w Jaraczewie. Uczniowie uzbrojeni w aparaty fotograficzne i lornetki dzielnie maszerowali i słuchali interesujących opowieści pana Bartosza.

Udało się zaobserwować wiele ciekawych gatunków ptaków. Na niebie pojawiły się czaple siwe z esowato wygiętą szyją, szybowały myszołowy i kania ruda. Raz po raz, jak strzała do lotu, zrywały się spłoszone kszyki obdarzone charakterystycznym długim dziobem. Po zalewie pływały łabędzie, łyski i krzyżówki oraz perkozy dwuczube i perkozek.

Te ostatnie pięknie nurkowały w poszukiwaniu pożywienia. Blisko domostw zaobserwowano liczne wróble, mazurki oraz sierpówki. Wśród gałęzi drzew żółciły się sikorki bogatki, a specyficznym, falowym lotem przelatywały pliszki siwe. Bystre oko ornitologów wypatrzyło również sójkę, kosa i szpaki.

Wycieczka zakończyła się w gimnazjum w Jaraczewie słodkim poczęstunkiem. Przyrodniczy konkurs podsumował pieszą wędrówkę i ornitologiczne obserwacje. Nauczyciele zachęcili uczniów do wzięcia udziału w II Konkursie Przyrodniczym „Przyroda w obiektywie”. Wycieczka okazała się bardzo ciekawa i pouczająca. Pogoda dopisała. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień. Wszyscy podziwiali uroki polskiej złotej jesieni. Uczniowie poznali malownicze zakątki gminy oraz bogactwo ptasiego świata. Już planowane są kolejne, pełne niezwykłych wrażeń imprezy przyrodnicze. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania panu Bartoszowi Skrzypczakowi za udział w spotkaniu, promowanie akcji przyrodniczych oraz niezwykle ciekawe opowieści o ptakach.

Wyrazy wdzięczności kierujemy również do pani Katarzyny Glinkowskiej, pani Doroty Staniewskiej oraz firmy HAST za zrozumienie i udzielone wsparcie - słodki poczęstunek dla licznego grona młodych ornitologów. Dzięki Państwa zaangażowaniu i pomocy materialnej kolejne spotkanie z naturą okazało się niezwykle udanym przedsięwzięciem.

 

spis rolny

logo UE 1

rodzina 500

film rodzina500

wniosek 500

 
baner e urzad

dobry start

BIP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Dziennik Ustaw

Informacja dla niepełnosprawnych

Wnioski Formularze

Dla inwestora

Turystyka

Przetargi

Zo

Darmowa Pomoc Prawna

gospodarka odpadami

sms

Biuletyn Gazeta

Rozkłady jazdy

rozkladjazdyszkolny

iceo

sip

Inwestycje Unijne

Powiatowy Urząd Pracy

Narodowe Siły Rezerwowe

 

Partnerzy zagraniczni

bilina ico
leuna_ico

nowowolynsk_ico

 

kalendarium

KalendariumNiedziela, 24 Stycznia 2021 r.

Imieniny obchodzą:

Chwalibóg, Felicja, Mirogniew, Rafał, Rafaela, Tymoteusz

Do końca roku zostało 342 dni.