Wersja angielskaWersja niemiecka      logo bip epuap icon

Dyżur mediatora w powiecie jarocińskim Drukuj
piątek, 09 marca 2018

MASZ PRAWO DO MEDIACJIPowiat Jarociński oraz Fundacja Auditorium serdecznie zapraszają na cykl spotkań z mediatorem, wpisanym na listy stałych mediatorów przy Sądach Okręgowych w województwie wielkopolskim, lubuskim oraz zachodniopomorskim. Osoby zainteresowane będą miały możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy mediatora, którego zadaniem jest m.in. wsparcie osób skonfliktowanych w osiągnięciu porozumienia.

Wszystkie osoby, które są zainteresowane mediacją, serdecznie zapraszamy do indywidualnego kontaktu z mediatorem. Pierwszy dyżur mediatora odbędzie się 13 marca 2018 roku (wtorek) w godzinach 9:00 – 12:30 w Starostwie Powiatowym w Jarocinie, Al. Niepodległości 10 - 12, parter - pok. nr 17.

Czym jest mediacja?

Mediacja to jedna z dobrowolnych i polubownych form rozwiązywania konfliktu, w której udział biorą strony sporu oraz neutralny i bezstronny mediator. Zadaniem mediatora jest wyjaśnienie stronom zasad mediacji oraz wsparcie przy rozmowach, mających na celu wypracowanie konsensusu. Mediator wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia a ponadto czuwa nad tym, aby podczas spotkań mediacyjnych nie doszło do eskalacji konfliktu, a wypracowane porozumienie było zgodne z prawem.

Kiedy można skorzystać z mediacji?

Z pomocy mediatora może skorzystać każdy – zarówno wtedy, gdy strony nie skierowały jeszcze sprawy do sądu, jak również wtedy, gdy spór toczy się już przed sądem. Warunkiem mediacji jest to, aby wszystkie strony konfliktu wyraziły gotowość przystąpienia do mediacji oraz by akceptowały osobę mediatora.
Mediacja może być sposobem na rozwiązanie wielu konfliktów – zarówno w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, jak również w sprawach karnych.

Co daje mediacja?

Efektem mediacji może być zawarcie ugody, która będzie uwzględniała interesy wszystkich stron konfliktu. Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. Natomiast ugoda, która może podlegać egzekucji, zatwierdzana jest przez nadanie jej klauzuli wykonalności i staje się wówczas tytułem wykonawczym.
Zawarcie ugody nie jest jednak obowiązkiem. Strony, które przystąpiły do mediacji a nie zawarły ugody, będą mogły w dalszym ciągu szukać rozwiązania swojego sporu na drodze sądowej.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji?

Mediacja, w porównaniu do postępowania sądowego, stwarza stronom konfliktu szansę na polubowne, tańsze oraz szybsze rozwiązanie sporu. Ponadto strony mają bezpośredni wpływ na kształt wypracowanego porozumienia – nie mamy tutaj do czynienia z ryzykiem przegrania sprawy, jak ma to miejsce w przypadku sporu sądowego.

Więcej informacji znajduje się na stronie Powiatu Jarocinskiego http://powiat-jarocinski.pl/Dyzury_mediatora_w_Powiecie_Jarocinskim.html

 

rodzina 500

film rodzina500

wniosek 500

 baner e urzad

dobry start

BIP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Dziennik Ustaw

Informacja dla niepełnosprawnych

Wnioski Formularze

Dla inwestora

Turystyka

Przetargi

Zo

Darmowa Pomoc Prawna

Gospodarka odpadami

sms

Biuletyn Gazeta

Rozkłady jazdy

rozkladjazdyszkolny

iceo

sip

Inwestycje Unijne

Powiatowy Urząd Pracy

Narodowe Siły Rezerwowe

Wybory samorzadowe 2018

Partnerzy zagraniczni

bilina ico
leuna_ico

nowowolynsk_ico

 

kalendarium

KalendariumPoniedziałek, 25 Marca 2019 r.

Imieniny obchodzą:

Dyzma, Ireneusz, Lucja, Lutomysł, Łucja, Maria, Mariola, Wieńczysław

Do końca roku zostało 282 dni.