Wersja angielskaWersja niemiecka      logo bip epuap icon

Serwis Samorządowy PAP

ŚWIATŁOWÓD DO DOMU Drukuj
wtorek, 18 sierpnia 2015

swiatlowodyPonad 68 tysięcy budynków i mieszkań w Wielkopolsce zostanie podłączonych do nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej w ramach projektu ŚWIATŁOWÓD DO DOMU. To kolejny etap informatyzacji regionu. Projekt realizowany jest w ramach działania 2.8 „Zapewnienie dostępu do Internetu szerokopasmowego” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 

 

W najbliższym czasie spółki: Webtouch, Fibrehost i Easyhost będą przeprowadzać inwestycje na terenie naszej gminy, a dokładnie w miejscowościach: Łowęcice, Poręba, Wojciechowo.

Jak jest budowane?

Wykonawcy starają się, by prace trwały jak najkrócej i były jak najmniej uciążliwe. Wiele zależy od ukształtowania terenu. Po przeprowadzeniu prac działka zostaje przywrócona do stanu, w którym była poprzednio. Kabel światłowodowy układany jest od granicy działki do budynku przy użyciu minikoparki, przez wykop ręczny lub przecisk (czyli urządzenie przeciskowe, zwane potocznie "kretem"). Kabel telekomunikacyjny i przyłącze są wprowadzone do budynku w miejscu, które wskazują właściciele budynku. Po wprowadzeniu kabla do domu instalowane jest gniazdko. Gdy już instalacja przyłączeniowa będzie gotowa, mieszkańcy wybierają operatora, z którym podpiszą umowę na świadczenie usług.

Jak długo trwa budowa?

Budowa może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, ale dzięki tej inwestycji mieszkańcy będą mogli cieszyć się supernowoczesną infrastrukturą telekomunikacyjną. Mieszkańcy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wykonaniem prac. Jedynie, co musi zrobić właściciel budynku, to podpisać stosowne dokumenty: zgodę na wykonanie przyłącza, protokół z wykonania prac.

sieci komputerowe

Czym jest światłowód?

Jest prawie tak cienki jak włos. Naukowcy pracowali nad nim przez kilkadziesiąt lat. W latach 80 już wiedzieli - zrewolucjonizuje wiele dziedzin, w tym telekomunikację. Światłowód to najlepsze medium, jakie znamy, pozwalające bez straty jakości przesyłać informacje drogą elektroniczną. Jakość świadczonych usług za pośrednictwem sieci światłowodowej jest niezależna od warunków atmosferycznych, ukształtowania terenu czy innych czynników zewnętrznych. To dzięki niemu mieszkańcy osiemnastu Wielkopolskich powiatów będę wreszcie mogli korzystać z niezawodnej sieci telekomunikacyjnej.

 

W sprawie budowy światłowodu można kontaktować się z Infolinią 61 222 22 28.

 

logo UE 1

rodzina 500

film rodzina500

wniosek 500

 baner e urzad

dobry start

BIP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Dziennik Ustaw

Informacja dla niepełnosprawnych

Wnioski Formularze

Dla inwestora

Turystyka

Przetargi

Zo

Darmowa Pomoc Prawna

Gospodarka odpadami

sms

Biuletyn Gazeta

Rozkłady jazdy

rozkladjazdyszkolny

iceo

sip

Inwestycje Unijne

Powiatowy Urząd Pracy

Narodowe Siły Rezerwowe

 

Partnerzy zagraniczni

bilina ico
leuna_ico

nowowolynsk_ico

 

kalendarium

KalendariumSobota, 22 Lutego 2020 r.

Imieniny obchodzą:

Małgorzata, Nikifor, Piotr, Wiktor, Wiktoriusz, Wrócisław

Do końca roku zostało 314 dni.